چطور مثل یک طراح حرفه‌ای خونه رو بچینیم؟

حرفه‌ای‌ترین دکوراتورها و کسانی که در زمینه چیدمان منزل فعالیت دارن یک مسئله مهم رو یاد گرفتن و همیشه از اون پیروی می‌کنن: «نقاط قوت خونه رو پیدا کنید و بر اساس اون چیدمان داشته باشید». از همین ابتدا بیاید ۵ تا نکته مهم برای چیدمان منزل رو پیدا کنیم. این نکات رو خودتون می‌تونید تو خونه اجرا کنید و بعد از اون خونه شما تبدیل به یک خونه با طراحی و دکور حرفه‌ای می‌شه.

۵ نکته طراحی چیدمان منزل که خیلی به بهتر شدن خونه شما کمک می‌کنه:

  1. از در ورودی شروع کنید.
  2. رنگ دیوارهای خونه روشن و خنثی باشن.
  3. نور رو به آشپزخونه راه بدید.
  4. تو هر اتاق یک آینه داشته باشید.
  5. فرش زیر مبل بره.

خب حالا با جزئیات بیشتر هر مورد رو بررسی کنیم. برای چیدمان منزل طبیعتا مبلمان جذاب و لوازم خانگی با طراحی خوب می‌تونن تاثیرگذار باشن. اما لازم نیست که حتما گرون‌ترین مبلمان رو بخریم. کمی خلاقیت داشته باشیم می‌تونیم با کم‌ترین هزینه بهترین خروجی رو داشته باشیم. خب بریم سراغ مورد اول.

از در ورودی شروع کنید

خونه شما از اولین دید باید مهمون‌نوازانه و جذاب به نظر برسه. می‌تونید برای در خونه یک رنگ جذاب استفاده کنید. تو خیلی از فرهنگ‌ها رنگی مثل قرمز به عنوان یک رنگ خوش‌شانسی دیده می‌شه. تصور کنید وقتی مهمون به خونه شما میاد، حس خوش‌شانسی داشته باشه.
بعضی جاها قرمز به چشم یک رنگ خوش‌آمدگو شناخته می‌شه. چی بهتر از اینکه همون اول به مهمون‌ها خوش‌آمد بگین؟ رنگ نارنجی و زرد هم حس گرما و لذت رو به همراه دارن. حتی از لوازم تزیینی مثل یک قاب یا حتی یک گل هم می‌شه استفاده کرد. ریسک کنید و خلاق باشید.

رنگ‌های خنثی برای دیوارهای خونه

به رنگ‌های خاکستری و بژ اهمیت بدید. رنگ‌ها تاثیر گسترده‌ای در حرکت دارن. یعنی چی؟ یعنی اینکه وقتی یک جایی از خونه راهرو یا راه‌پله دارید، خیلی مهمه که رنگ دیوار شما توانایی حرکت رو داشته باشه. مثلا اتاق A رو در نظر بگیرید که زرد رنگه و اتاق B که قرمز رنگه، باید رنگ راهرو میانی بین این دو تا Transition داشته باشه. رنگ بژ و خاکستری عموما رنگ‌ها هستن که این قابلیت رو به شما می‌دن.

اگر دو تا اتاق کوچک کنار هم دارید، می‌تونید با یک رنگ روشن و خنثی اندازه و متراژ اون اتاق رو بیشتر نشون بدید. پس توجه کنید که رنگ‌های روشن بهترین گزینه برای افزایش متراژ خونه محسوب می‌شه. خطوط رنگی افقی یا عمودی هم می‌تونن در برخی شرایط به کمک شما بیان.

آشپزخونه باید پرنور باشه

ما ایرانی‌ها علاقه خاصی به پرده‌های سنگین و پر از طرح داریم. اما عموما این پرده‌ها انتخاب خوبی برای فضایی مثل آشپزخونه نیست. پیشنهاد ناژینو چیه؟ می‌تونید حتی پرده رو حذف کنید و به جای پرده از یک قاب پنجره زیبا در کنار چندین گلدون و گیاه استفاده کنید. سعی کنید که آشپزخونه نور زیادی بگیره. اینطوری مطمئن می‌شید که آشپزی کردن تو این خونه جذاب‌تر و جالب‌تر از همیشه باشه. حتی تصور کنید که نور آشپزخونه کم باشه و شما برای دیدن محتویات آشپزی خودتون مجبور می‌شید که نور مصنوعی اضافه کنید. نور مصنوعی ممکنه حتی ذائقه یک غذا رو هم تغییر بده. پس حتما به نور خورشید اهمیت بدید.

هر اتاق، یک آینه!

آینه‌ها بدون شک فضای یک اتاق رو بزرگ‌تر و پرنورتر نشون می‌ده. آینه‌ها باید روی دیوارهای درستی نصب بشن. در غیر این صورت ممکنه که رفلکشن و بازتابی که نشون می‌دن خیلی مناسب نباشه. مثلا روبروی دستشویی خیلی انتخاب درستی نیست که آینه بذاریم. اما می‌تونیم روبروی پنجره یا حتی گلدون‌ها از آینه استفاده کنیم. مثلا جلوی میز تلویزیون از آینه استفاده نکنید، چون رفله اذیت‌کننده‌‌ای رو خواهید داشت.

فرش باید زیر مبل باشه

یک فرش، باید زیر پایه‌های جلوی یک مبل و کاناپه باشه. فرش شما می‌تونه این امکان رو داشته باشه که محل نشستن افراد رو مشخص کنه. حتما رنگ فرش‌ها رو هم در نظر داشته باشید. طبیعتا رنگ‌های قدیمی فارسی و ایرانی که در فرش‌های ایرانی استفاده می‌شد، برای هر خونه‌ای مناسب هستن، اما حتما پالت رنگی مبل و فرش رو در نظر بگیرید.